”Glenntan” – en plats för arbetarna

Den 15 juni var det invigning/namngivning för den nya ”Glenntan” en plats tillägnad arbetarna i fabriken och samtidigt en liten hyllning till klubbens ordförande, Glenn Bergström, som alltid kämpat för arbetarnas bästa.
– Vi vill erbjuda våra medarbetare i fabriken en lite trevligare plats att sitta och äta sin lunch eller ta en kopp kaffe när det är fint väder, säger Magnus Nilsson, VCT chef.

– På sikt är tanken att vi ska kunna göra lite trevliga events även för fabrikens anställda. De streckade linjerna och elskåpen är tillexempel avsedda för att kunna ta in foodtrucks som de gör på andra ställen runt om VCC, förklarar Magnus.

De nuvarande bänkarna/borden är tillfälliga. Nya utemöbler är beställda och kommer inom kort. Det kommer även att skyltas med att området är rökfritt.