Besvärligt läge i avtalsförhandlingarna

På tisdagskvällen fattade IF Metall och övriga förbund inom Facken inom industrin beslut om att ta en tillfällig paus i förhandlingarna. Läget i slutförhandlingarna är besvärligt. ”Innehållet är helt enkelt inte tillräckligt bra nog för våra medlemmar för att vi ska kunna acceptera det”, säger IF Metalls förbundsordförande Marie Nilsson.

IF Metalls ledning och förhandlingsenhetens avtalsansvariga diskuterar läget i förhandlingarna om nya avtalen.

Målet är fortfarande att nå fram till en överenskommelse om nya avtal.

– Men det måste vara avtal som ger en riktig löneökning, säger IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.

Mer pengar i plånboken, fortsatt avsättning till deltidspension/ livsarbetstidspremie och låglönesatsning är kraven som måste finnas med innan man tar i hand på något avtal. Detta tänker IF Metall fortsätta stå fast vid för sina medlemmar, men det handlar också om märket.

– Vi förbund inom Facken inom industrin har ett ansvar för att sätta märket, dvs. vilka nivåer som ska gälla för löneökning på hela arbetsmarknaden, säger IF Metalls Veli-Pekka Säikkälä, och tillägger:

– Men vi och våra medlemmar är inte ensamma om det ansvaret. Det ansvaret måste även arbetsgivarna ta.

Följ utvecklingen i avtalsrörelsen på ifmetall.se/avtal2020.